پارونیشیا

پارونیشیا به معنای التهاب و تورم بافت نرم اطراف ناخن های انگشتان است که ممکن است در یک یا چند انگشت ایجاد شود، این تورم، التهاب و قرمزی ممکن است همراه با درد باشد خصوصا زمانی که این ناحیه قرمز و متورم لمس شوند.

پارونیشی به دو گروه تقسیم بندی میشود:

حاد، و مزمن.

 


 

پارونیشیای حاد مواردی هستند که طی چند روز اخیر ایجاد شده اند و بصورت ناگهانی فرد میتواند ذکر کند که از چه روزی این التهاب و درد و تورم ایجاد شده است. علت پارونیشی های حاد معمولا عفونت ها هستند و به همین دلیل بعد از اینکه پزشک تشخیص را تایید کرد نیاز هست برحسب شدت، آنتی بیوتیک موضعی و یا خوراکی برای درمان آن مصرف شود؛ گاهی هم اگر ایجاد آبسه یعنی تجمع چرک در ناحیه ایجاد شده نیاز هست که چرک توسط پزشک تخلیه شود.


 

پارونیشیای مزمن مواردي هستند که چندین هفته یا حتی چندین ماه فرد به آن دچار است ،و التهاب، قرمزی، تورم و پوسته ریزی در اين ناحیه بافت نرم اطراف انگشتان ایجاد شده و معمولا درد آن نسبت به نوع حاد کمتر است. پارونیشیای مزمن معمولا در اثر تماس زیاد دست ها با آب و مواد شوینده ایجاد میشوند و گاهی هم عفونت های قارچی روی آن سوار شده که نیاز هست جهت درمان آن بعد از اینکه تشخیص توسط پزشک تایید شد از داروهای ضد قارچ موضعی به همراه داروهای ضد التهاب موضعی و همین طور رعایت کردن مواردی که باعث تشدید ضایعه میشود برای درمان استفاده شود؛ این موارد شامل اجتناب از تماس زیاد با آب و مواد شوینده بخصوص در خانم ها هست.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

دانلود فایل: دکترموسويان-پاورنيشي.mp3

۵
از ۵
۱۵ مشارکت کننده

نوشته های اخیر

دسته بندی ها