سوختگی های پوستی

در مورد سوختگی ابتدا این مسئله را باید اشاره کرد که سوختگی های عمیق یا سوختگی هایی که سطح وسیعی از پوست را درگیر کردند ، و همچنین سوختگی در نواحی خاص مانند سوختگی در ناحیه ادراری حتما نیازمند مراجعه به پزشک است تا برحسب نوع و میزان وعمق سوختگی برای آن تجویز مناسب انجام شود؛ اما در مورد سوختگی هایی که این شرایط را ندارند توصیه میشود که محل سوختگی تا زمان بهبود روزی دو تا سه نوبت با آب و صابون به صورت ملایم شسته شود بصورتی که در جریان آب و صابون قرار گیرد و سعی به جدا نشدن پوسته های روی ضایعه شود یعنی سعی شود در این جریان شستشو کمترین آسیب به ضایعه سوختگی وارد شود . از کرم های ترمیم کننده بعد از شستشو میتوان استفاده کرد که برحسب محل سوختگی و عمق سوختگی، نوع کرم متفاوت خواهد بود؛ کرم های بر پایه عسل که در ترمیم زخم های سوختگی موثرند در داروخانه ها موجود هستند.
در مورد محل سوختگی اگر در طی روند بهبود دچار افزایش درد، افزایش قرمزی در‌اطراف ضایعه یا ترشحات غیر طبیعی و بیش از حد شود حتما باید مراجعه به پزشک انجام شود. ایجاد عفونت در ناحیه سوختگی محتمل است که در این صورت نیاز به درمان آنتی بیوتیک وجود دارد.


در مورد تاول هایی که بعد از سوختگی ایجاد میشود توصیه این است که این تاول ها اصلا در منزل دستکاری، و تخلیه نشوند و سعی شود تا زمانی که امکان دارد تاول سالم باقی بماند چون این تاول ها نقش پانسمان را برای پوست آسیب دیده زیرین ایفا میکنند، اگر تاول خیلی بزرگ است یا محلی است که اختلال عملکرد را باعث شده (مانند کف دست ) بهتر است که به پزشک مراجعه شود تا در شرایط استریل تخلیه تاول صورت گیرد.

در مورد محل سوختگی توصیه میشود که حداقل تا شش ماه ناحیه در معرض نور آفتاب قرار نگیرد بخاطر اینکه پوست آسیب دیده بشدت مستعد ایجاد لک پایدار در اثر مواجهه با نور آفتاب است، تغییر رنگ بصورت قهوه ای و لک معمولا بعد از سوختگی ها اتفاق می افتد اما اگر این تغییر رنگ و لکی که ایجاد شده در محل سوختگی در معرض نور آفتاب قرار نگیرد معمولا بعد از چندین ماه خودبخود بهبود پیدا میکند .

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

دانلود فایل: دکتر مطهره سادات موسویان_متخصص پوست و مو.mp3

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده

نوشته های اخیر

دسته بندی ها