تغییرات پوست و مو در بارداری

در این بخش درباره تغییرات شایع پوست و مو طی بارداری در زنان باردار مواردی را مطرح میکنیم. نکته ای که قبل از پرداختن به موضوع باید ذکر‌ شود این است که خیلی از این تغییرات بعد از بارداری طی چند ماه خود به خود بهبود پیدا میکند ولی مواردی هم هستند که در آن تغییرات پایدار باقی میماند و در این صورت نیاز است اقدامات تشخیصی لازم برای درمان طبق نظر پزشک متخصص انجام گیرد.

در مورد رنگ پوست طی بارداری معمولا یک مقدار تیرگی اتفاق میفتد که این مورد هم به صورت پر رنگ شدن خال ها، در بعضی موارد به صورت ایجاد لک درناحیه صورت و گاهی به صورت یک خط تیره در ‌ناحیه شکم بروز پیدا میکند.

در مورد مو، معمولا رشد مو طی بارداری با توجه به تغییرات هورمونی که اتفاق میفتد بهتر میشود، زنانی که قبل از بارداری سابقه ریزش مو یا خالی شدن موی سر داشتند طی بارداری ابراز میکنند که مویشان پرتر و بهتر شده است، در بعضی از افراد گاهی ممکن است موهای زائد در ناحیه چانه و بین سینه ها یا جاهای دیگر در اثر این تغییرات هورمونی در بدن طی بارداری بوجود آید.

مسئله دیگر در زمان بارداری این است که فعالیت یک سری از غدد عرق تحت تاثیر هورمون ها افزایش یافته و ممکن است میزان تعریق زن باردار نسبت به قبل بیشتر شود، در مورد غدد چربی هم مسئله ای در سطح پوست دیده میشود که طی آن معمولا فعالیت غدد چربی افزایش یافته و منجر به چرب تر شدن پوست زنان باردار نسبت به قبل گردد.

در مورد ناخن ها طی بارداری در بعضی موارد شکنندگی ناخن اتفاق افتاده که طی آن ناخن استحکام قبل خودش را از دست میدهد که برای کاهش این قضیه از‌ تماس با آب و مواد شوینده با ناخن ها باید خودداری کرد و ترجیحا از دستکش نخی و در روی آن از دستکش پلاستیک یا دستکش آشپزخانه برای انجام کارها استفاده شود.

از جمله تغییرات دیگر که ممکن هست ایجاد شود واریس است در افرادی که سابقه واریس دارند واریس ها طی بارداری تشدید میگردد و در افرادی که سابقه ندارند واریس طی بارداری ممکن است ایجاد شود بخصوص هر چه به انتهای بارداری نزدیک تر شوند این مسئله تشدید میشود و برای پیشگیری از تشدید شدن و کاهش اذیت شدن توصیه میگردد که زنان باردار حتما از جوراب واریس مناسب استفاده کنند.

گاهی در طی بارداری تحت تاثیر هورمون ها، قرمز شدن کف دست به صورت بیش از حد اتفاق میفتد که نگران کننده نیست. در اندام تحتانی علاوه بر واریس مورد دیگری که ممکن است در زنان باردار بخصوص در اواخر بارداری رخ دهد ورم در اندام تحتانی است که البته اگر این ورم دردناک باشد یا اینکه بین دو پا تفاوت وجود داشته باشد یعنی یک پا ورم زیاد و پای دیگر ورم کمتری داشته باشد به لحاظ اینکه اتفاقی مانند لخته شدن خون در رگ ها بوجود نیامده باشد سریعا باید به پزشک مراجعه شود و بررسی صورت گیرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

دانلود فایل: دکتر مطهره سادات موسویان-متخصص پوست و مو.mp3

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده

نوشته های اخیر

دسته بندی ها