کرونا و مکمل های غذایی

مصرف مکمل های مختلف در دوران کرونا
احتمالا شما از منابع مختلفی‌ مانند روزنامه ها، اخبار، اینترنت و منابع دیگر متوجه تاثیر بعضی از ویتامین ها در پیشگیری یا درمان کرونا شده اید. اکنون میخواهیم بدانیم که این مسئله چه قدر واقعیت داشته و چه قدر علمی است.
برای بررسی طریقه استفاده مکمل ها در دوران کرونا این موضوع را باید به چند دسته تقسیم کنیم:

۱- نقش مکمل ها در پیشگیری از کرونا:
مکمل ها یا به عبارتی بهتر ویتامین ها و مواد مغذی، برای پیشگیری از کرونا سیستم ایمنی را در حالت تعادل و واکنش سریع قرار میدهند در واقع وقتی که ویتامین های مختلف نظیر ویتامین A، ویتامین C، و ویتامین D و به همراه آنها سلنیوم، زینک یا روی به مقدار کافی در بدن وجود داشته باشد در این زمان سیستم ایمنی میتواند حداکثر کارایی خود را نشان بدهد به همین علت است که برخی از افراد به سمت مصرف مکمل ها جهت پیشگیری از کرونا میروند؛ این در صورتی است که ما می توانیم تمام این مواد غذایی را از طریق غذاها از طریق یک تغذیه صحیح بدست آوریم و هیچ نیازی به استفاده از مکمل برای پیشگیری از کرونا پیدا نکنیم، در حقیقت تنها کاری که باید برای تامین این ریز مغذی ها انجام دهیم استفاده از تغذیه سالم شامل مصرف گوشت، تخم مرغ، لبنیات به میزان کافی و همچنین مصرف انواع سبزیجات، میوه جات و حبوبات به مقدار کافی است.
مصرف مکمل ها در دوران کرونا برای پیشگیری از کرونا به هیچ عنوان نباید خودسرانه انجام شود زیرا اکثر افراد هیچ نیازی به مکمل ندارند و حتی اگر افرادی کمبود داشته باشند در صورت تشخیص پزشک فقط باید از آن استفاده کنند.تنها استثناء مطالب گفته شده مکمل ویتامین دی است و از آنجایی که ویتامین D تنها ریزمغذی است که از طریق غذا تامین نمیشود برای تامین آن ما نیاز به نور کافی آفتاب در شرایط خاص و مناسب داریم و چون این شرایط در اکثر افراد وجود ندارد اکثر افراد ایرانی دچار کمبود ویتامین دی هستند.
مطالعات مختلف هم نشان میدهد که کمبود ویتامین D اثر کاملا مهمی در ابتلا به کرونا و بدحال شدن بستری در بیمارستان و افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا دارد بنابراین حتما باید به صورت روزانه یا ماهانه از مکمل های ویتامین D استفاده شود. برای اینکه مقدار استفاده از آن را بدانید بهتر است که از یک کارشناس تغدیه یا از یک پزشک کمک بگیرید تا در صورت امکان سطح ویتامین D خون شما اندازه گیری و براساس آن برای شما مکمل های لازم تجویز شود. اگر کمبود داشته باشید ابتدا باید کمبود برطرف شود، اگر کمبود نداشته باشید باید مقدار مشخصی از ویتامین D بصورت روزانه هفتگی یا ماهانه براساس تجویز پزشک برای شما استفاده شود و این مکمل ها در طولانی مدت برای تمام افراد باید تجویز شود.

قسمت دوم در مورد نقش مکمل ها در درمان و بهبودی ناشی از بیماری کرونا است که در اینجا نیز مکمل اصلی و مهم ،مکمل ویتامین D است که به محض اینکه دچار کرونا شدید با مشاوره با اولین پزشک حتما نسبت به مکمل ویتامین D مشورت کنید همچنین دیگر ویتامین ها و یا سایر ریز مغذی ها شامل امگا سه، ویتامین سی، زینک ، سلنیوم در حالت عادی و حتی کلسیم با یک رژیم غذایی خوب باید برای شما در دوران بیماری فراهم شود و در صورتی که کمبود خاصی داشته باشید پزشک این کمبود را برای شما تشخیص داده و درمان میکند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

دانلود فایل: دکتر مهدیه پوریزدانپناه-پزشک و متخصص تغذیه.mp3

 

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده

نوشته های اخیر

دسته بندی ها