عوارض دریافت اکسیژن اضافی

شاید خیلی ها فکر کنند اکسیژن گاز بی ضرری است اما واقعیت این است که اکسیژن یک داروی کمکی حساب میشود بنابراین میزان مصرف معین، طریقه مصرف و در صورت استفاده نادرست عوارض جانبی مهمی بدنبال دارد. آثار مضر اکسیژن بیشتر روی سیستم اعصاب مرکزی و سیستم تنفسی بیماران آشکار میگردد. بیماری که در معرض غلظت بالای اکسیژن بصورت حاد قرار گیرد دچار عوارض ناخواسته در سیستم اعصاب مرکزی میشود  درحالیکه قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض دوز کم اما بیش از حد نیاز بیمار موجب آسیب به سیستم تنفسی فرد میشود. فرد سیگاری یا بیماران مزمن تنفسی خیلی بیشتر به نوسانات سطح اکسیژن خون حساس اند و اکسیژن درمانی در این افراد با دقت بیشتری باید انجام شود.  


از کجا بفهمیم که بیمار دارای عوارض اکسیژن یا اصطلاحا دچار مسمویت با اکسیژن شده است؟
عوارض سیستم عصبی بصورت لرزش ماهیچه های اطراف دهان و ماهیچه های کوچک دست ها آغاز میشود و در صورت اعتنا نکردن، بیمار دچار سردرد، وزوز گوش، حالت تهوع، بیقراری و حتی تشنج خواهد شد. در شرایط استرس، خستگی، در هوای سرد و در بیمار سیگاری این عوارض خیلی سریع تر ایجاد میشود.  
دسته دیگر عوارض، عوارض سیستم تنفسی است که معمولا ۲۴ ساعت بعد از استفاده نادرست از اکسیژن بروز میکند که شامل این عوارض است: درد قفسه سینه که با تنفس افزایش می یابد، درد زیر استخوان جناغ، سرفه و تشدید تنگی نفس و در صورت بی توجهی به این علائم و عدم قطع اکسیژن بتدریج باعث حالتی میشود که به آن ادم ریه گویند، که در آن ریه ورم کرده و دیگر نمیتواند تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن را با خون انجام دهد، بنابراین اکسیژن که حیاتی ترین گاز برای تنفس انسان محسوب میشود اگر خودسرانه و بدون تجویز پزشک و به روش ناصحیح و میزان نادرست استفاده شود میتواند کاملا مضر و حتی کشنده باشد، دقت شود برای هر فرد بسته به شرایط بیماری این نحوه استفاده از اکسیژن متفاوت است بنابراین در این زمینه باید کاملا طبق دستور کادر درمان پیش رفت و تنظیمات فشار و سرعت اکسیژن یا نوع ماسک یا کانال بینی را با مشورت با پزشک تغییر داد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

دانلود فایل: دکتر زینب برزگر.mp3

 

 

۵
از ۵
۱۰ مشارکت کننده

نوشته های اخیر

دسته بندی ها