کمردردهای بارداری

کمردرد در بارداری شایع است یعنی درحدود 49 تا 79 درصد موارد حاملگی ممکن  است که کمردردها وجود داشته باشند.

 خانمهايی که قصد بارداری دارند  و میخواهند بدانند که آیا در حاملگی دچار کمردرد میشوند یا خير، موارد زير را در نظر داشته باشند:

کساني که در حاملگی قبلی مبتلا به کمردرد  شده بودند،

افرادي که در حالت غیر بارداري هم کمردرد دارند ،

و همچنين خانمهايی که در دوران عادت ماهانه کمردرد دارند احتمال بروز کمردرد در دوران حاملگی در آنها افزایش مي يابد.

کمردرد در دوران حاملگی در چه سنی از حاملگی اتفاق می افتد یا بیشتر است؟

در هر سنی از حاملگی ممکن است کمردرد ايجاد شود ولی پیک شیوع آن در حدود 36 هفتگی است ولی از اول حاملگی تا آخر حاملگی ممکن است که کمردرد وجود داشته باشد.

اغلب کمردردها در دوران حاملگی تا سه ماه بعد از زایمان ممکن است طول بکشد و اگر خانمی زایمان کردند و بعد از زایمان کمردردشان برطرف ‌نشد نگران نباشند؛ تا سه حتی گاهی تا چهار ماه بعد از حاملگی هم طول میکشد تا کمردرد حاملگی رفع شود و جای نگرانی نیست.

خانمی  که در دوران بارداری کمردرد دارند براي اينکه  بدانند آیا کمردردشان تا بعد از حاملگی هم ادامه پیدا میکند یعنی حتی بعد از این سه تا چهار ماه بعد از زایمان هم تداوم پیدا میکند و حتي اصلا ممکن است همیشگی شود ، به عوامل زيردقت کنند:

-اگر خانم در سن بالا باردار شده باشند و دچار کمردرد حاملگی شوند احتمال اینکه کمردرد بعد از حاملگی هم بماند بیشتر از سایر افراد است.

 -خانمی که در شروع بارداری دچار کمردرد شده است

 -خانمی که در ايشان عضلات اطراف کمر (اکستانسورهای کمر) که وظيفه به عقب بردن کمر را دارند دچار ضعف باشد احتمال اینکه این کمردرد باقی بماند بیشتر از سایر افراد است.

 -خانمی که کمردرد دوران حاملگی را به همراه درد کمربند لگنی دارد یعنی لگن و اطراف لگن بصورت کمربند به اضافه کمردردشون درد داشته باشند احتمال اینکه این کمردرد همچنان باقی بماند بیشتراز سایر افراد است .

اختلالات دیسک در MRI در حاملگی هیچ شیوعی اضافه ای بیشتر از سایر افراد نداشته و مثل بقیه افراد است و طبق تحقیقاتی که انجام شده بیشتر نمیشود.

درمان:

درمان هایی که ما برای خانم های باردار در دوران حاملگی تجویز میکنیم اکثرا غیر دارویی است و ترجیح بر اين است که دارو استفاده نکنیم ؛ درمانها بیشتر بصورت موضعی است تا کمترین عوارض‌ را برای جنین داشته باشد وشامل این موارد است:

ماساژ، طب سوزنی، ورزش های آبی و فیزیوتراپی که اینها موثر هستند و موجب کاهش درد میشوند .

اما ورزش هایی که هیچ اثری ندارند و باعث کاهش درد در حامله ها نمیشوند شامل این موارد است:

ورزش در خانه (home exercizse )

کمربندهایی که برای ساکروایلیاک بسته میشود ( sacroiliac belt )

و back school ؛ اینها هیچ اثری در کاهش کمردرد در حاملگی نداشتند.

کمربند و شکم بند هیچ اثری ندارد و ما اصلا توصیه نمیکنیم که در دوران حاملگی استفاده شود.

داروهایی که در کمردردهای معمول تجويز مي شود ولی در حاملگی اصلا مجاز نیستیم و بهتراست  که استفاده نشود، این داروها هستند:

گاباپنتین و TCA  که در افراد غیر حامله تجويز مي شود ولي در حامله ها خير،

NSAID هم در اواخر حاملگی مجاز نیستیم استفاده کنیم بخاطر اینکه ممکن است در جنين  نارسایی کلیوی ایجاد کند.

 بطور خلاصه کمردرد در دوران حاملگی شایع است و تا سه تا چهار ماه بعد از حاملگی رفع میشود خیلی نگران این موضوع نباشید و نکته بعد اينکه کمربند و شکم بند هیچ اثری در کاهش درد کمر ندارد و اصلا توصیه نمیکنیم و تا جایی که ممکن است و قابل تحمله ترجیح میدهیم  از دارو استفاده نکنیم و بيشتر درمان های موضعی را برای بیماران توصيه مي کنيم.

دکتر مائده پرهام

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

دانلود فایل: دکتر پرهام-کمردرد در بارداری.mp3

۵
از ۵
۱۵ مشارکت کننده

نوشته های اخیر

دسته بندی ها