کاهش شنوایی ناگهانی

کاهش شنوایی عصب گوش را به دو دسته بزرگ تقسیم بندی کنیم:

 ۱- موارد مزمن و تدریجی ۲- موارد حاد و ناگهانی

موارد مزمن و تدریجی علل مختلفی دارند که شایعترین آن پیر گوشی است که در آن فرد در اثر افزایش سن به تدریج کاهش شنوایی پیدا میکند؛

علل دیگر بیماریها هستند که شایعترین آن دیابت، فشارخون، مشکل تیروئید و کسانی که از داروهای خاصی برای درمان بیماریشان استفاده میکنند ممکن است دچار کاهش شنوایی مزمن یا بتدریج شوند.

علل سومی که برای کاهش شنوایی مزمن یا تدریجی مطرح هست، مسائل ژنتیکی و مادرزادی هست که در طول عمر یا در بدو تولد یا سنین کودکی فرد کاهش شنوایی پیدا میکند که درمان خاصی هم ندارد و معمولا از درمانهای توانبخشی استفاده میکنیم که شایعترین آن استفاده از سمعک است.

صحبت ما در اين مقاله در مورد کاهش شنوایی حاد یا ناگهانی بخصوص آسیب عصب شنوایی است؛

 برای مثال، فرد بدون هیچ دلیلی بعد از خواب دچار ناشنوایی یا کم شنوایی یکی از گوش هایش میشود و ما ممکن است هیچ دلیلی برای آن پیدا نکنیم،

علل شایع دیگر آسیب صوتی به عصب گوش هست که برای مثال فردی که نظامی است در میدان تیر در اثر صدای محیط دچار کاهش شنوایی ناگهانی میشود یا اینکه فردی در میدان جنگ در معرض موج انفجار قرار میگیرد یا مثل سر و صداهای آزار دهنده ای مانند مراسم جشن، عروسی، عزاداری، چهارشنبه سوری و ... موجب کاهش شنوایی یا ناشنوایی میشود.

همان طور که گفتیم موارد مزمن و تدریجی درمان خاصی ندارد و از درمان توانبخشی مانند سمعک برای بهبود شنوایی استفاده میکنیم ولی در موارد حاد و ناگهانی امید به درمان داریم که زمان نقش مهمی در آن دارد.

 زمان طلایی برای درمان دو هفته اول یا نهایتا یک ماه اول میباشد که با گذشت زمان تاثیر درمان کمتر و احتمال بهبودی فرد کاهش می یابد پس توصیه ما مراجعه در اسرع وقت به پزشک متخصص است.

 درمانی که ارائه میشود معمولا ابتدا تجویز کورتون و از نوع خوراکی آن است و در صورت عدم تاثیر آن از تزریقات داخل گوش استفاده میکنیم که روش خاص خودش را دارد، در مواردی که بیماری های زمینه ای دارند و ما منع مصرف کورتون داریم در قدم اول از درمان های تزریقی داخل گوش استفاده میکنیم و اگر فرد به موقع مراجعه کند در خیلی از موارد با همین درمان احتمال برگشت شنوایی و رسیدن به شرایط عادی زندگی وجود دارد.

دکتر رقيه حمیدیان

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

دانلود فایل: دکتر حمیدیان-کاهش شنوایی ناگهاني.mp3

۵
از ۵
۱۵ مشارکت کننده

نوشته های اخیر

دسته بندی ها