احیاء کودک

 

متاسفانه در کشور ما موضوع احیاء به یک بحث تخصصی تبدیل شده در حالیکه کشورهایی که مردم به اطلاعات و آگاهی های درست بیشتر از ما اهمیت می دهند، همه افراد جامعه خود را موظف میدانند که احیاء اطفال و بزرگسالان را یاد بگیرند.

 شاید شما هم علاقمند بودید و قبلا در کلاسهایی شرکت کردید ولی هنوز در موقعیت قرار نگرفته اید، در این مقاله میخواهیم موقعیت فرضی را برای شما ترسیم کنیم و با هم قدم به قدم پیش برویم تا بتوانیم اصول اولیه احیاء را رعایت کنیم تا زمانی که اورژانس برسد و کار را به عهده بگیرد.

یک مسئله مهم در زمینه احیا این است که هر چه زودتر انجام شود و در واقع مهمترین قدم احیا شروع زود هنگام آن است.

 تصور کنید حین عبور از خیابان، کودکی را می بینید که روی زمین  افتاده ، یا وقتی درب اتاق کودک خود را  باز میکنید می بینید که  سرش روی دستش است و هنگامی که صدایش میکنید جواب نمیدهد، و حتی وقتی آرام به شانه هایش میزنید جواب نمیدهد.

این یک موقعیت پر استرس است و اینجا شما باید تصمیم بگیرید که چه کاری انجام دهید.

 از قبل باید بدانید در این شرایط چه کاری بهتر است چون در آن موقعیت ، فرصت فکر کردن نیست .

خانمها معمولا در این شرایط جیغ میکشند و آقایان هم سریع بچه را بغل میکنند تا به اولین درمانگاهی که نزدیک منزل است برسانند.

 هر دوی این کارها اشتباه است.

 بچه ای که افتاده یا به هر صورت جواب شما را نمیدهد اول باید تنفسش چک شود.

 اگر‌ در محل یک نفر هستید و بجز شما فرد دیگری حضور ندارد با ۱۱۵ تماس بگیرید و سپس کار احیاء خود را آغاز کنید.

 اگر دو نفر هستید به نفر دوم بگویید با ۱۱۵ تماس بگیرد و شما احیاء را شروع نمایید.

 زمان واقعا مهم است.

 شما به عنوان یک فرد عادی چطور میتوانید احیا را شروع کنید؟

 قدم اول همانطور که اشاره شد، بررسی تنفس کودک است؛ صورت خود را رو جلوی دهان و بینی او بگیرید،‌ ببینید آیا نفس میکشد یا خیر.

اگر مطمئن نشدید یک آینه مقابل دهان و بینی اش بگیرید و منتظر باشید که ببینید آیا بخار آب روی آینه تشکیل میشود؟

 اگر نفس میکشد،  به سرعت نفسش نگاه کنید آیا منظم است؟ یعنی مثل شما نفس میكشد؟ نفس کشیدن ش هیچ صدایی نمیدهد؟ اگر اینطور است پس نگران نباشید، تنها یک مقدار اختلال هوشیاری پیدا کرده است.

اگر تنفس او  منظم است لازم نیست کار خاصی انجام شود. صبر کنید تا اورژانس در صحنه حاضر شود فقط اگر‌ این وضعیت دراز کشیدن به پهلو را انجام دهید بهترین کمک را کرده اید. یعنی بچه در هر وضعیتی که هست او را روی سطح صاف دراز کنید و به پهلو بخوابانید ( در تصویر نشان داده شده است) این بهترین شرایط برای فردی است که بیهوش است.

 اما اگر می بینید تنفس کودک منظم است یعنی تند و کند نمیشود ، ریتم ثابتی دارد (یا تند یا کند یا با خس خس ) ولی با نفس کشیدن شما فرق میکند و صدای نفس هایش را می شنوید؛  احساس میکنید خیلی آهسته یا خیلی تند است.در این شرایط به کودک دست نزنید! در هر وضعیتی که هست اگر نشسته پشت میز ( یعنی روی میز افتاده)، اگر به شکم خوابیده، اگر به پشت خوابیده، و... در هر وضعیتی که هست شما وضعیت را تغییر ندهید چون این بهترین وضعیتی بوده که کودک قبل از بیهوش شدن برای اینکه بهتر بتواند نفس بکشد به خود گرفته و تغییر وضعیت کودک با این تصور که شاید تنفسش بهتر شود بدترین تصمیم است .نباید اصلا به کودک دست بزنید؛ آن حالت بهترین شرایط بوده و تغییر وضعیت ممکن است کار را به شدت دشوار کند.

 اما اگر دیدید اصلا نفس نمیکشد یا دهنک میزند ( یکبار نفس میکشد، بعد نفس نمیکشد دوباره یک نفس عمیق میکشد) ، شاید این مدل تنفس را در جانداران دیگر دیده باشید .اینجا باید نبض کودک را چک کنید. سوالی که اینجا پیش می آید این است که چطور نبض را چک کنیم و نبض اصلا کجاست که این به تلاش  و تمرین نیاز دارد. (محل نبض را در تصاویر آموزشی  ببینید و روی خود یا فرزندانتان تمرین کنید تا بتوانید محل  نبض را شناسایی کنید)

نبض گردن، و نبض دست، محل هایی هستند که خیلی راحت میتوانید با آنها آشنا شوید و در مواقع لزوم آنها را چک کنید تا بتوانید از سلامت خود و اطرافیانتان در مواقع اورژانسی اطمینان نسبی پیدا کنید اما اگر به هر حال نتوانستید این مهارت را پیدا کنید باز هم اشکالی ندارد اینجا به شما توضیح میدهیم که در این مرحله چه کاری باید انجام شود.

اگر چک کردید و دیدید نبض دارد، دست خود را به مدت 10 ثانیه در محل نبض نگهداشتید و دیدید که بله نبض دارد، آنگاه  سرعت نبض یعنی سرعت ضربان قلب را در یک دقیقه بشمارید.

اگر دیدید که بیشتر از 60 تا در دقیقه نبض وجود دارد نیاز نیست ماساژ قلبی بدهید یعنی این قلب کار خودش را انجام میدهد فقط یک مقدار در سیستم تنفسی مشکل پیدا شده که نتوانسته هشیاری کودک رو حفظ کند. کاری که  اینجاباید انجام شود این است که هر 3 ثانیه یکبار یک نفس دهان به دهان به بچه بدهید یعنی بینی بچه را بگیرید، سر کودک را کاملا طبق شکل قرار بدید بینی بچه را بگیرید دهان خود را روی دهان کودک بگذارید و یک نفس عمیق به  داخل دهان او وارد کنید نشانه این که شما این کار را درست انجام داده اید اینست که قفسه سینه کودک یک مقدار بالا می آید.

هر 3 ثانیه یا هر 5 ثانیه یک نفس میدهید و این کار را ادامه دهید . پس از گذشت 2 دقیقه دوباره نبض کودک را چک کنید اگر هنوز نبض داشت و بیشتر از 60 تا بود ( لازم نیست دوباره بشمارید، متوجه خواهید شد  آن موقع که بیشتر از 60 تا بود با چه سرعتی میزد، اگر  الان هم به همان شکل است و افت نکرده ) این نفس و تنفس دهان به دهان را ادامه میدهید تا زمانی که اورژانس برسد.

اکثر بچه ها با همین کار هشیاری خود را بدست می آورند چون علت اختلال هشیاری در بچه ها اکثرا مشکل تنفسی است و یک مشکلی ایجاد شده که نفس بچه رفته و معمولا علت قلبی نیست که نیاز به ماساژ داشته باشد اما اگر شما نتوانستید نبض را پیدا کنید یا اصلا وارد نیستید که کجا را برای نبض باید بگردید اینجا دیگر فرصت نیست و باید سی پی آر شروع شود، سی پی آر یک فرایند خیلی دقیق و حساس است ؛ ممکن است بگویید من مهارت ندارم و شاید کار را خرابتر کنم ولی واقعا آن لحظات، لحظات مهمی است و نمیتوانیم به این خاطر و به این دلیل دست روی دست بگذاریم تا اورژانس در صحنه حاضر شود .ممکن است اورژانس دیر برسد یا حتی زود برسد اما دقایق طلایی ابتدایی را نباید از دست دادشما باید هر چه زودتر سی پی آر را شروع کنید .

کودک طبق شکل روی یک سطح صاف  دراز می کشد ، اگر دو نفر هستید باید به صورت 15 بار ماساژ قلبی و 2 بار تنفس سی پی آر را انجام دهید یعنی شما 15 تا ماساژ قلبی میدهید و بعد نفر دیگر 2 تا نفس میدهد دوباره 15 بار ماساژ قلبی باز 2 تا نفس. اگر یک نفر هستید هم ماساژ و هم نفس به عهده خود شماست. شما 30 بار ماساژ میدهید سریع 2 تا نفس، و باز 30 بار ماساژ، و سریع 2 تا نفس.

 این سیکل 30 به 2 یا اگر دو نفر هستید 15 به 2 را ادامه دهید تا زمانی که اورژانس بیاید.

 

انجام این مراحل کار سختی نیست ولی نیاز هست که یکبار با اعضای خانواده تمرین کنید تا به آرامش لازم در صحنه حادثه ، و اعتماد به نفس پیدا کنید چون ممکن است و در اکثر موارد شما به عنوان اولین فردی که سی پی آر را شروع میکنید مهمترین نقش را در زنده ماندن آن کودک

داشته باشید.

 امیدوارم که هیچ وقت برای شما و اطرافیانتان مشکلی پیش نیاید و اگر هم با این وضعیت مواجه شدید با حفظ آرامش بتوانید به اطرافیانتان کمک کنید.

 

دکتر زینب برزگر

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

دانلود فایل: احیای کودکان-دکتر برزگر.m4a

 

۵
از ۵
۱۷ مشارکت کننده

نوشته های اخیر

دسته بندی ها