سردرد

سردرد از شایع ترین مشکلات انسان هاست به گونه ای که در بسیاری از مواقع افراد را مجبور میکند که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

سردرد انواع متفاوتی دارد که اغلب به علت ایجاد تغییر در ترکیب مواد شیمیایی خون بوجود می آید.

 برخی سردردها اختصاصی ترند و با علامت دیگر همراه نیستند.

 در این سردرد ها بر خلاف تصور بسیاری از افراد مغز عامل ایجاد کننده سردرد نیست بلکه سردرد از بد عمل کردن عضلات، عروق خونی و اعصاب ناشی میشود؛ برای مثال گشاد شدن شریان ها یا انقباض بیش از حد عضلات میتواند عصب های خاص و حساسی را در مغز تهدید کند و در نتیجه سردرد بوجود می آورد .

هورمون هایی مثل استروژن هم باعث بدتر شدن سردرد میشود. از آنجایی که خانمها طی عادت ماهیانه متحمل نوسانات هورمونی در بدن میشوند احتمال بروز سردرد متوسط تا شدید در خانمها دو برابر آقایان است همچنین خانمها بیشتر از آقایان به انواع خاص سردرد مانند میگرن دچار میشوند.

 

 انواع سردرد

 

 سردرد تنشی یا هیجانی:

 فعالیتی باعث کشش عضلات سر و گردن میشود و ایجاد سردرد میشود.

 (احتمالا به خاطر دخالت گروهی از عضلات مغز نمیتواند به خوبی محل کشش را تشخیص دهد)

 عواملی از جمله فشار روحی مانند یک مشاجره ای که ممکن است با هم داشته باشیم میتواند منجر به کشش عضلات و سردرد شود.

 فعالیت هایی که باعث خستگی چشم میشود یا کار طولانی در وضعیتی که خمیده به پشت باشیم باعث کشش عضلات صورت و چشم و گردن و جمجمه  میشود.

 سردرد تنشی میتواند به شکل پراکنده و نامنظم بروز کند و  هم به شکل مزمن و حاد گریبان افراد را بگیرد طوری که شخص در طول یک ماه ممکن است پنج روز با این سردرد دست و پنجه نرم کند.

 درد معمولا از ناحیه پیشانی شروع میشود گردن و شانه هم ممکن است که شروع کننده باشد و به تدریج تمام کاسه سر را فرا می‌گیرد. این درد ماهیت فشاری دارد ولی وضعیت ضربانی ندارد بیمار از اینکه سرش سنگین شده شکایت میکند ممکن است تهوع هم پیدا کند اما استفراغ ندارد و  زمانش از سی دقیقه تا هفت روز هست.

 درمان سردردهای پراکنده و نامنظم معمولا میتوانید از قرص های مسکنی که در خانه دارید استفاده کنید علاوه بر آن سرد و گرم کردن پیشانی هم به کمک یک حوله یا ماساژ دادن آرام شقیقه و گیجگاه میتواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

سردرد میگرنی:

 مشخصه اش اینست که بیشتر از ناحیه شقیقه یا در قسمت پیشانی و چشم شروع میشود.

 میگرن سردرد شدید و گذرایی است که گاه در یک قسمت سر پدید می آید، در زبان یونانی به میگرن نیمه سر گویند معمولا سردرد میگرنی با یک دوره مقدماتی آغاز میشود یعنی علائم مقدماتی ممکن است داشته باشد که شخص به طرز غیر عادی احساس خستگی و کسالت میکند سپس حالت تهوع و استفراغ دارد اختلال بینایی و اغلب بی زاری از نور که ما به آن ترس از نور میگوییم.

 این دوره مقدماتی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و بعد از آن سردرد بوجود می آید.

 دردی که با میگرن همراه است به گشاد شدن رگها ربطی ندارد در حقیقت افراد مبتلا به میگرن نمیتوانند به خوبی در برابر محرک های محیط از قبیل نور و صدا و علائم درد واکنش نشان دهند در نتیجه میزان درد شدت پیدا میکند.

 در حال حاضر هیچ درمانی برای میگرن به صورت قطعی کشف نشده اما روش های درمانی متعددی وجود دارد که برای کاهش نشانه ها و میزان درد کمک کننده است برای رفع این درد حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا داروی مناسب برای شما تجویز شود البته در کنار آن تمرینات ورزشی هم که به صورت مداوم باشد میتواند در رفع این مشکل همراه با دارو درمانی کمک کند پس حتما باید در این نوع سردرد به پزشک مراجعه شود که دارویی که برای شما نیاز هست مختص خودتان تجویز شود.

 

سردرد سینوسی:

 این نوع سردرد زمانی رخ میدهد که سینوسها یا مسدود یا ملتهب شده باشد و درد آن پشت گونه ها، بینی و چشمها احساس میشود.

 زمانی که فرد سر خود را به جلو خم میکند یا هنگام بیدار شدن از خواب این درد میتواند بدتر شود، دلایل شایع سردرد سینوسی میتواند واکنش های آلرژی، عفونت یا به احتمال کمتر یک تومور باشد.

 نشانه ها میتوانند بسیار شبیه میگرن باشند. این نوع دردها به ندرت خودشان از بین میروند اگر آلرژی دارید حتما آنتی هیستامین میتواند کمکتان کند در دیگر موارد بهترین درمان تجویز آنتی بیوتیک است که برای تجویز آن حتما باید به پزشک مراجعه شود .

 

سردرد تی ان جی:

 مرتبط با آرواره و عضلات فک و مفصل آرواره و عضلات پایینی صورت است.

به هم خوردن دندانها به ویژه در شب، در رفتگی یا ورم مفاصل میتواند محرک آن باشد .

ماهیت این درد چطوری است؟

میتواند به سمت بالا پخش شود و گونه ها و گیجگاه و گوش را تحت تاثیر قرار دهد البته میتواند به سمت پایین هم حرکت کند و گردن و شانه را درگیر کند.

 عوامل ایجاد کننده سردرد، جفت نشدن دندانها روی هم، ساییده شدن دندانها که به مفصل فشار می آورد یا استرس یا بیماری هایی مثل آرتریت روماتوئید، آرتریت مفصلی یا دیگر بیماری های اوتوایمیون میتوانند علت آن باشد.

 یک علت خیلی جالب دیگری هم دارد که در عوام خیلی دیده میشود و جویدن زیاد آدامس هست.

درمان:

 با انجام تمرین هایی ، مفصل عضلات فکی را در حالت ریلاکس قرار دهند.

 یک تمرین های خیلی راحت این است که یک مداد میان دندانهایشان نگه دارند، این خودش باعث میشود که به سستی عضلات فک کمک کند.

 فک یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن است و هر مشکلی که عضلات و رباط و دیسک و غضروف و استخوان های فک را از کارکرد درست باز دارد به ابتلا و اختلال در مفصل گیجگاهی فکی منجر میشود.

 یک نوع سردرد دیگر هم داریم به نام سردرد خوشه ای؛

 این سردرد نادر است و فقط یک درصد از جامعه دچار آن میشوند ولی جالب است که پنج درصد در مردان بیشتر است در حالیکه بقیه انواع سردرد در خانمها بیشتر است،

این سردرد به صورت دردناک و تیز است که میتواند چندین بار در روز به مدت چند ماه شکل بگیرد .

این نوع سردرد معمولا با قرمزی چشم و آبریزش بینی همراه است و با کمترین نشانه های هشدار دهنده پدیدار میشوند سردرد خوشه ای به طور معمول تنها یک سمت از سر را تحت تاثیر قرار میدهند و نواحی تحت تاثیر آن شامل بالای چشم و گیجگاه ها میشوند.

 این سردرد کمتر از یک ساعت دوام دارد و در زمان مشابهی در روز میتواند تکرار گردد . یک درد ضربانی دارد در پشت و اطراف چشم همراه است و اغلب هم یک طرف سر را هدف قرار میدهد.

 این درد عموما در طول خواب سراغ افراد می رود و از نشانه های آن میشود به قرمزی چشم، حساسیت به نور و اشکریزی اشاره کرد.

 درد به طور متوسط بین ۱۵ تا ۶۰ دقیقه ادامه دارد.

 برای این سردرد حتما باید به پزشک مراجعه شود.

 یک نوع سردرد دیگر داریم که البته در علم طب سنتی بیشتر این سردرد را قبول دارند و از آن نام میبرند که سردرد گوارشی نامیده میشود، طب سنتی آن را ناشی از اختلالات گوارشی میداند که درباره آن کارهایی برای درمان انجام میشود این نوع سردرد چون با علائم خاص خود شناخته میشود علائم آن گوارشی است و یکی از آن هم همین نفاخ بودن معده است معمولا بر این عقیده اند که اگر نفخ و درد معده کم شود سردرد به صورت معمول خوب میشود برای همین پیشنهاد میشود که از غذاهای نفاخ جلوگیری شود و پرهیز کنند و داروهای ضد نفخ به آنها داده میشود، مورد دیگری که میخواهیم با هم صحبت کنیم مصرف کافئین و سردرد است، در عوام خیلی میشنویم که آقا سردرد داری کافئین بخور که سردرد را خوب میکند.

کافئین دو تفسیر دارد، هم میتواند سردرد را بهتر کند و هم میتواند آن را بدتر کند ولی جالب آن است که ممکن است شما تا ۷ روز مصرف مداوم سردردتان بهتر شود و احساس کنید که کافئین سردردتان را بهتر کرده است، کافئین در چه چیزهایی وجود دارد؟ در قهوه، نوشابه ها و یک مقدار در چای و کاکائو ولی چون یک گیرنده هایی کافئین در بدن دارد که معمولا پس از ۷ روز مصرف مداوم وابستگی به آن ایجاد میشود و بعد از ۷ روز باید مقدار بیشتری کافئین خورده شود تا نیاز بدن برطرف شود و یک وابستگی ایجاد میکند برای همین اگر بعد از ۷ روز شما میزان استفاده تان را بیشتر نکنید خودش باعث سردرد میشود و سردرد شما را تشدید میکند پس میتوانیم نتیجه بگیریم که کافئین سردرد را تشدید میکند برخلاف فکر مردم که کافئین سردرد را بهتر میکند.

 حالا سردرد و آلرژی چه ربطی به هم دارند، بعضی از افراد به مواد خاصی حساسیت دارند خود این حساسیت ها ممکن است باعث سنگینی و فشار در ناحیه سر شود و سردرد را بیشتر کند، بیشتر سردردشان در ناحیه سر و گیجگاه است.

باید توجه کنیم که در برخی از غذاها فورا ظاهر نمیشود معمولا ۲۴ ساعت پس از مصرف غذا یا دیرتر این تاثیرگذاری در سردرد مشاهده میشود اما به طور کلی به افراد میگوییم که از فعالیت های روزانه خود بکاهند و خودشان بفهمند که به چه آلرژی دارند و از مصرف آن پرهیز کنند.

 

 این خلاصه ای بود از انواع و اقسام سردرد هایی که شایع است انواع شایع و تیپیک را ما گفتیم و درمان برای افراد معمول برای عوام جامعه توضیح دادیم. امیدوارم مفید بوده باشد.

دکتر مریم سلیمانی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

دانلود فایل: سردرد- دکتر سلیمانی.mp3

 

 

 

۵
از ۵
۱۳ مشارکت کننده

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

مخاطب گفت:
تا حدودی مفید بود.
    ناشناس گفت:
    من فکر میکردم به داروها اشاره میشه.
    البته بازم توضیحات بد نبود
یک نفر گفت:
سردرد افرادی که فشار خون دارن چی؟